Dorota Ślęzak - Biografia, Zdjęcia, Płyty, MP3, Koncerty, Single, Teledyski, Dyskografia, Multimedia

Dorota Ślęzak


Data urodzenia / założenia: 14.04.
Miejscowość: Kraków
Styl Preferowany: Poezja Śpiewana

Artystka Piwnicy pod Baranami.

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia (klasa skrzypiec i fortepianu) i Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu, magister Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pieśniarka i kompozytorka, laureatka wielu konkursów piosenki, otrzymała m.in. prestiżową I nagrodę Studenckiego Festiwalu Piosenki Kraków '96, I nagrodę w plebiscycie publiczności Reminiscencji Poetyckich Opole '97, II nagrodę Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" Olsztyn '96, oraz Grand Prix i nagrodę publiczności Ogólnopolskiego Przeglądu "Recital" Siedlce '98. W 1996 r. została również zaproszona do udziału w koncercie "Kraina Łagodności" Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2003 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa przyznawane młodym artystom w dowód uznania za ich osiągnięcia. W 2008 roku przyznano jej I nagrodę Europejskiego Festiwalu Piosenki AutorskiejTransvocale Frankfurt nad Odrą/Słubice.

Od 1996 roku, jako najmłodsza piwniczna pieśniarka przyjęta przez Piotra Skrzyneckiego występuje w kraju i za granicą z zespołem krakowskiej Piwnicy Pod Baranami (koncerty zagraniczne: Nowy Jork, Chicago, Filadelfia, Lody, New Britain: 1997, Wiedeń: 1998, Sofia: 1999, Sztokholm, Malmo: 1999, Oslo: 2005, Nowy Jork, Filadelfia, Chicago, Toronto: 2007).

Piotr Skrzynecki zwykł nazywać ją:

"Nasza najmłodsza, znaleziona w pudełku na Plantach"


Tak przedstawił ją publiczności podczas jubileuszu 40-lecia Piwnicy Pod Baranami w Teatrze Słowackiego (22 czerwca 1996).

Dorota Ślezak współpracowała ze Zbigniewem Preisnerem. W 1998 roku zaśpiewała w brytyjskim filmie pt. Dreaming of Joseph Lees z muzyką Preisnera (reżyseria: Eric Styles, Samantha Morton w roli głównej), a w 2001 roku w najnowszym filmie Wojciecha Marczewskiego pt. Weiser.

W swoim repertuarze Dorota Ślęzak ma piosenki z muzyką własną, a także Grzegorza Turnaua, Adriana Konarskiego, Stanisława Radwana i Jana Kantego Pawluśkiewicza do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Michała Zabłockiego, Leszka Wójtowicza, Wiesława Dymnego i Roberta Kasprzyckiego.

Piosenki te składają się na jej recital "Przed brzegiem", na program "Widziałam jak anioł z nieba spadł" (z udziałem Jana Nowickiego i Grzegorza Turnaua) oraz najnowszy recital "...przyszłam po kolor dla mojego anioła..."